event:

Battle Royale - Podsumowanie

26.08.2014
country: Poland
city: Biała Podlaska
date: 23.08.2014

Dawne lotnisko wojskowe w Białej Podlaskiej miało okazję gościć wyjątkową grupę supersamochodów, które stanęły w rywalizacji na dystansie 1 mili.

To pierwsza taka impreza w Polsce. Do tej pory w naszym kraju królowała ¼ mili, gdzie liczyło się głównie przyspieszenie auta. Tutaj zadanie było dużo trudniejsze.

1609 metrów - tyle w przeliczeniu wynosi odcinek 1 mili. Prędkość pojazdów podczas przekraczania mety niejednokrotnie wynosiła ponad 300 km/h, co wymagało 800 -metrowej strefy hamowania.

300km/h... przy takim stanie licznika wszystko, co jest przed Tobą, jest już przeszłością. Tutaj nie ma miejsca na błędy i potknięcia organizacyjne. Skupienie kierowcy musi być na najwyższym poziomie. Tak samo bezpieczeństwo toru, które w przypadku Battle Royale było wzorowe.

Organizatorem wyścigu był Stanisław „STAN“ Nader — kierowca słynnej GODZILLI, wielokrotny zwycięzca zawodów na ¼ mili w Polsce oraz reprezentant naszego kraju na prestiżowej imprezie Moscow Unlim 500+.

To właśnie w Rosji narodziła się idea projektu "BR". Za sprawą Stana podobny projekt zaczął rodzić się w naszym kraju. Przedsięwzięcie, które zdawało się być wręcz utopijne w zaledwie rok czasu stało się faktem.

Okazało się, że w całej Polsce, jedynie pas startowy lotniska w Białej Podlaskiej jest w stanie pozwolić na organizację wyścigów o tak szczególnych wymaganiach.

Battle Royale stanowiło niezwykłe wyzwanie organizacyjne. Sprowadzenie tak wielu kierowców i samochodów wymagało wielu przygotowań. Warto dodać, że wielu kierowców przybyło na imprezę z zagranicy. Tutaj na uwagę zasługują w szczególności obecne na imprezie Maserati MC12 oraz Ferrari Novitec Rosso F12 N-Largo przygotowane przez niemiecką firmę Vision of Speed. To unikaty na skalę światową.

Nie zabrakło również takich marek jak Ferrari, Lamborghini, Maserati, Porsche czy McLaren. Wszystkie prezentowały się znakomicie, a ich moc niejednokrotnie wynosiła ponad 500 koni mechanicznych.

W ramach "Festiwalu prędkości" wielu kierowców i kibiców miało niepowtarzalną okazję na zawarcie nowych znajomości, poznania nowych technik jazdy i wymiany doświadczeń. Ciekawostką była możliwość legalnego obstawiania zwycięzcy pojedynku.

Imprezie towarzyszyły pokazy stuntu motocyklowego oraz piękne hostessy.

Większość kibiców wie, że nad imprezami motoryzacyjnymi w Białej Podlaskiej ciąży pewna dziwna klątwa: albo są przekładane w nieskończoność, albo ostatecznie organizatorzy decydują się na ich odwołanie bez podania konkretnego powodu. Battle Royale odbyło się w terminie, chociaż nie obyło się bez wielu przeciwności losu.

Jedną z takich przeciwności okazała się rezygnacja rosyjskich teamów, przez co polscy kibice nie uświadczyli zapowiadanego Lamborghini Gallardo Twin-Turbo.

Drugi dzień imprezy okazał się być deszczowy, dlatego ze względów bezpieczeństwa organizatorzy zdecydowali się ostatecznie skrócić długość przejazdów do ¼ mili.

Mokra nawierzchnia dodatkowo zweryfikowała umiejętności kierowców. Opanowanie takiej mocy w kiepskich warunkach pogodowych to nie lada wyczyn.

Podczas startów pod uwagę brany był ET (Elapsed Time - czas przejazdu) i RT (Reaction time - czas reakcji kierowcy).

Każdy z przejazdów był rejestrowany i przekazywany w czasie rzeczywistym na telebimy oraz do internetowego livestreamu.

Pierwsze koty za płoty. Battle Royale pokazało pazur i dało się poznać, jako impreza, która ma bardzo duży potencjał. Liczymy, że z roku na rok będzie już tylko lepiej!

Bezkonkurencyjny okazał się być zespół Sportmile Polska. Adam Sernawit i jego Nissan GT-R z pakietem 750 osiągnął najlepszy czas przejazdu ET 27.124 bez procedury startu oraz prędkość na mecie równą 303 km/h zwyciężając pierwszą edycję Battle Royale. Gratulujemy!

Na tym jednak nie koniec. W ramach imprezy przygotowaliśmy jeszcze jeden ciekawy materiał, który opublikujemy wkrótce. Co to było? Facebookowi już to wiedzą ;)

authors:

Oskar Kosiński
     
Tomasz Dąbrowski
     

comments:

upload function is currently in progress...
upload
CarTurismo on Facebook CarTurismo on Instagram CarTurismo on Twitter CarTurismo on YouTube

find us on facebook

partners & sponsors

CarTurismo.com and Elite Circle
CarTurismo.com and Michelin Polska
CarTurismo.com and WRC 7