event:

Patrząc z góry na Rajd Polski

02.07.2017
country: Poland
city: Mikolajki
date: 30.06.2017

To był niesamowity weekend w samym sercu Mazur. Załoga Thierry Neuville oraz Nicolas Gilsoul oraz ich Hyundai i20 Coupe WRC wygrali ORLEN 74. Rajd Polski. Wspólnie z grupą Michelin miałem okazję zobaczyć to wszystko nie tylko na odcinkach, ale również od kuchni. I to właśnie tą nietypową perspektywę chciałbym Wam pokazać.

To niesamowite, że ten sport działa jak magnes. Tłumy ludzi każdego dnia rajdu robią setki kilometrów pomiędzy odcinkami, aby przez kilka sekund nacieszyć się widokiem pędzącej rajdówki.

I rzeczywiście. Gdy raz się tego posmakuje, to chce się więcej i więcej. Nie wiem czy to ten klimat, czy ryk, czy efektowne wychodzenie z zakrętów i hopek, ale jest w tym coś niezwykłego.

Niektórym ten klimat udzielił się do tego stopnia, że drogę do hotelu postanowili pokonać w „niestandardowy“ sposób ;) 

Ta druga strona, którą chciałem pokazać, to strefa serwisowa i tętniące życiem miasteczko zbudowane dookoła niej. To właśnie tutaj po całym dniu pełnym wrażeń na odcinkach specjalnych warto przyjść, aby zobaczyć, jak wielkie jest to przedsięwzięcie.

Dzięki uprzejmości Michelin miałem okazję zobaczyć, jak działa proces dobierania opon podczas rajdu. To jedna z najważniejszych decyzji, która ma wpływ na uzyskany wynik danego zawodnika i jego samochodu.

Każdą oponę charakteryzuje zupełnie inna budowa oraz użyte technologie. Michelin przywiązuje niezwykle dużą wagę do motorsportu, ponieważ tak zdobyte doświadczenie przekłada bezpośrednio na opony drogowe.

Mistrzem ceremonii jest Jacques Morelli, menedżer programu Michelin WRC. To właśnie on stoi za wieloma sukcesami najlepszych kierowców rajdowych na świecie. Jego decyzje już niejednokrotnie przełożyły się na doskonałe czasy zawodników.

A skoro o czasach mowa, to te na żywo przekazywane są do monitorów w ciężarówce, którą widzieliście wyżej. Morelli na bazie danych, które otrzymuje jest w stanie w czasie rzeczywistym nanosić kolejne poprawki do strategii.

Kolejnym miejscem związanym z jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu była strefa, gdzie konkretne opony są przygotowywane pod konkretnych zawodników.

Cały proces nakładania opony na felgę trwa raptem kilkanaście sekund. Taki widok robi wrażenie — gdyby tylko lokalni wulkanizatorzy tak potrafili ;)

Te nazwiska mówią same za siebie. 

Zanim jednak wszystkie rajdówki pojawią się w strefie serwisowej, zajrzyjmy na Arenę.

To jedyne miejsce, gdzie rajdówki rywalizują ze sobą w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zawodnicy jeżdżą w duetach, a cały spektakl kibice oglądają z trybun.

Trybuny to jednak za mało. Aby zobaczyć pełną skalę tego wydarzenia wzbiłem się w powietrze.

Oglądanie rajdu z takiej perspektywy to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. I przyznam, że mógłbym tak oglądać więcej imprez motorsportowych. Ależ to wszystko wyglądało!

Żadna trybuna nie da takiego widoku. To jedyna perspektywa, z której widać całe okrążenie toru. Coś niesamowitego! 

Protip: Nie popełniajcie mojego błędu biorąc takie buty. Po kilku odcinkach nadawały się jedynie do wyrzucenia.

Wróćmy jednak do miasteczka, gdzie po skończonych próbach na arenie zawodnicy pojawili się w swoich strefach serwisowych.

Oto moment, w którym park maszyn staje się zupełnie innym światem. Magiczna atmosfera bucha tutaj z każdego zakamarka, a całość potęguje ilość wiernych kibiców. Na szczególną pochwałę zasługują fani rajdów z Estonii — te flagi były dosłownie wszędzie.

Wśród kierowców można było spotkać również duet Hołowczyc/Wisławski — panowie niezwykle chętnie dzielili się swoimi przeżyciami z fanami.

Tętniąca życiem strefa serwisowa również skłaniała do przemyśleń. Pomyśleć, że na dokonanie wszystkich napraw i korekt mechanicy mają zaledwie 40 minut. 

Na ich pracę patrzy się jak na przedstawienie. To niezwykły pokaz umiejętności na najwyższym poziomie. Tu nie ma miejsca na błędy i potknięcia. Tutaj wszystko musi działać jak w zegarku.

Jeżeli wybieracie się na rajd, to polecam Wam serdecznie zajrzenie do strefy serwisowej. Dopiero tutaj całe doświadczenie staje się pełne. Za rok z pewnością również tu zajrzę!

author:

Tomasz Dąbrowski
     

comments:

upload function is currently in progress...
upload
CarTurismo on Facebook CarTurismo on Instagram CarTurismo on Twitter CarTurismo on YouTube

find us on facebook

partners & sponsors

CarTurismo.com and Elite Circle
CarTurismo.com and Michelin Polska
CarTurismo.com and WRC 7